נצפו לאחרונה

צרבת, אולקוס ומה שביניהם

צרבת, אולקוס ומה שביניהם
ד"ר אריאלה שטרית, מנהלת מרפאת IBD MOM

צרבת היא תופעה שכיחה ממנה סובלת כשליש מהאוכלוסייה הבוגרת. לרוב מדובר על ביטוי של מחלת ההחזר הוושטי-קיבתי (רפלוקס). עישון, קפאין, מצבי דחק ועודף משקל מחמירים את המחלה.
אבחון התופעה הוא בעיקרו קליני והיחידה עושה שימוש בציוד מתקדם לקביעת דרגת חומרתה. הטיפול במחלה כולל שינוי בהרגלי חיים, אמצעים תרופתיים ובמצבים קיצוניים אף אמצעים אנדוסקופיים וניתוחיים.
מחלה שכיחה נוספת היא הכיב הפפטי, או בשמה העממי - אולקוס. המחלה נגרמת בין היתר מתרופות שאינן מבוססות סטרואידים ומהחיידק הליקובקטר פילורי. חיידק זה שכיח מאד באוכלוסייה, אולם רק 15% מנשאי החיידק יפתחו כיב פפטי. מאז גילויו של החיידק בשנות ה-90 האבחון והטיפול באולקוס השתפרו מאד. את הטיפול שהיה בעיקרו ניתוחי החליף טיפול תרופתי.
תרופות שאינן מבוססות סטרואידים, לרבות אספירין, נמצאות בשימוש נרחב באוכלוסייה ואחד הסיבוכים הידועים של שימוש קבוע בהם הוא דמם ממערכת העיכול העליונה על רקע של היווצרות כיבים פפטיים.
אבחון הגורמים לכיב הפפטי וטיפול מתאים המכוון לגורם העיקרי להיווצרותו מאפשרים ריפוי מלא והטבה ניכרת באיכות החיים.

מרפאת IBD MOM פונה בגישה כוללנית לנשים הרות הסובלות מקרוהן וקוליטיס. מטרתה לתת מענה, שהיה חסר עד כה, לנשים חולות במחלות המעי הדלקתיות. מחלות אלה פוגעות לרוב בעשור השני או השלישי לחיים, כלומר בשיא תקופת הפוריות. מדובר במחלות כרוניות בעלות מהלך של התלקחויות והפוגות לסירוגין הדורשות נטילה קבועה של תרופות מדכאות חיסון וכרוכות תכופות בניתוחי בטן.

תודה! אתה מוזמן לשתף את הסרטון עם חבריך!

לא אהבת את הסרטון הזה. תודה על שהבעת את דעתך!

נוסף לפני מאת vod-galit
110 צפיות
תגיות
מערכת העיכול, מחלות מערכת העיכול, צרבת, אולקוס
מחפש מטפל בתחום? כנס לאינדקס מטפלים ויועצים מומלצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאן