נצפו לאחרונה

עקיצת הדבורה כמעט הרגה צעירה מהצפון

בהשתלשלות אירועים נדירה ביותר, עקיצת דבורה גרמה לכך, שצעירה מהצפון פיתחה תגובה אלרגית קיצונית, שפגעה בתפקוד ליבה ומוטטה אותה. צוות המחלקה לניתוחי לב ברמב"ם יצא לפוריה, שם אושפזה הצעירה, וחיבר אותה למכשירECMO - מכשיר המחליף את פעילות הלב והריאות. אחרי מספר ימים של מאבק על חייה ברמב"ם, התאוששה הצעירה והיא מיועדת להשתחרר מביה"ח

בבוקר יום חמישי שעבר, יצאה אורלי גורן, בת 37 מקצרין, ואם לשלושה ילדים מביתה לעבודה, ובזמן ששהתה ברכב, נעקצה על ידי דבורה. גורן, אשר ככל הנראה לא היתה מודעת לכך שהיא אלרגית לארס דבורים, פתחה תגובה אנפלקטית (אלרגית) חריפה לאירוע והתסמינים הופיעו במהירות. בשל כך, הגיעה גורן לקופת החולים הקרובה כדי להתייעץ עם רופא, אולם למרות שקיבלה בפרק זמן קצר טיפול באדרנלין, מצבה של גורן לא השתפר ואף החל להידרדר במהירות. הצעירה התמוטטה ופונתה במצב קשה אל בית החולים פוריה, אשר היה קרוב למקום ההתרחשות.

עם הגעתה אל בית החולים, אובחנה גורן כמי שסובלת מתגובה נוספת לארס הדבורה. מלבד התגובה האלרגית החריפה שפתחה בשלב הראשון, ככל הנראה הובילה העקיצה גם לכך שהיא פתחה שוק לבבי, ולמעשה ליבה של גורן התנהג כאילו היא סובלת מאוטם והחל לקרוס. לדברי אבירם גורן, בעלה שהיה איתה במקום, הרופאים בישרו לו כי רעייתו נמצאת בסכנת חיים.

יש לציין כי מדובר בתגובה נדירה למדי לעקיצת דבורה. בשלב זה גילו רופאי פוריה תושייה, ויצרו קשר עם מחלקת ניתוחי לב ברמב"ם, בניהולו של פרופ' גיל בולוטין, כשהם מזעיקים מבית החולים החיפאי מכשיר אקמו (ECMO) ואת הצוות הרפואי שמתפעל אותו, בראשותם של ד"ר צבי אדלר, רופא בכיר במחלקת ניתוחי לב, ורמי הייזלר, ראש צוות טכנאי מכונת לב ריאה במחלקה.

מכשיר האקמו הינו סוג של מכונת לב -- ריאה, אותה ניתן להפעיל לפרק זמן ממושך. במכשיר נעשה שימוש במקרים ספציפיים, וברובם קיצוניים, כאשר יש צורך לתת לליבו של החולה, או לריאותיו, זמן החלמה לצורך התאוששות. בישראל ישנם כמה מכשירי אקמו בודדים, הניתנים להעברה ממרכז רפואי למשנהו, לפי הצורך.

כאשר הגיע צוות רמב"ם לפוריה, הוא חיבר את גורן אל מכשיר האקמו, וכשהיא מורדמת ומונשמת, היא הועברה אל רמב"ם להמשך טיפול. במשך 48 שעות טופלה הצעירה ביחידה המוגברת במחלקת ניתוחי לב, כשהיא מחוברת למכשיר ומצבה עדיין מוגדר קשה. לאורך הזמן הזה, הרופאים עקבו מקרוב אחרי מצבה, וביום שבת, הראו תוצאות הבדיקות שלה שיפור ניכר בתפקודי ליבה, והיא נותקה מהמכשיר. שלשום (יום א'), החלה גורן להתאושש, ומאז היא מתקשרת עם סביבתה ואף יורדת ממיטתה.

לדבריו של ד"ר צבי אדלר, אשר ליווה את הטיפול בצעירה מרגע חיבורה למכשיר והעברתה מפוריה אל רמב"ם, ליבה של גורן צפוי להתאושש ולתפקד ללא בעיה: "איננו יודעים מה גרם לרצף התגובות החריפות שגורן לקתה בהן, אך אין ספק ששיתוף הפעולה בין בתי החולים, והשימוש הנכון והמהיר במכשיר האקמו, הציל את חייה".

תודה! אתה מוזמן לשתף את הסרטון עם חבריך!

לא אהבת את הסרטון הזה. תודה על שהבעת את דעתך!

נוסף לפני מאת vod-galit
51 צפיות
תגיות
אלרגיה לארס תסמינים, אלרגיה לארס טיפול, אלרגיה לארס אבחון
מחפש מטפל בתחום? כנס לאינדקס מטפלים ויועצים מומלצים מבית אלטרנטיבלי
הקלד שם, או לחץ כאן